Petline sponsorluklar

Hakkımızda > Toplumsal Faaliyetler > Esaret Günlüğü

Esaret Günlüğü
2001 yılında çekimlerine başlanan ve 11 yılda tamamlanan Belgesel’de 1.Dünya Savaşı’nda esir düşen 200 binden fazla Osmanlı askerinin çektiği acılar, çileler, yokluk ve birçoğunun ölümü anlatılıyor.“Esaret Günlüğü’ belgeseli; cepheye sürülen üç milyondan fazla Osmanlı Askerinden esir düşen 200.000’den fazla Askerin, kaderine terk edilmiş insanların öyküsüdür.

Savaşın üzerinden geçen yaklaşık bir asrın ardından hayat bulan belgesel; bir ulusun var oluş sebebi olan, ayakta ve hayatta kalmasını sağlayan insanların dramlarını dile getiriyor.

Belgesel çalışması kapsamında 16 ülkede, 44 şehirde çekimler yapıldı. 180.000 Kilometreden fazla yol kat edilerek; Türkiye içerisinde İstanbul, Ankara, Çanakkale, Erzurum ve Sarıkamış’ta; yurt dışındaysa Mısır, Hindistan, Myanmar, Rusya, Azerbaycan, Fransa, İngiltere, Malta, Yunanistan, KKTC, Romanya, İsrail, Suriye, Ukrayna ve Kanada’da esir kamplarının ve esir düşen on binlerin izi sürüldü.

Belgesel dizide, esaret altındaki Osmanlı esirlerinin esaret kamplarında günlük hayatları, çıkardıkları gazeteler, bayram günlerini nasıl geçirdikleri, esaret günlerinde ki kültürel, sportif, eğitim v.b. çalışmaları Imperial War, Gaumont Pathe ve British Pathe isimli arşiv müzelerinden alınan gerçek görüntüler yer alıyor.

Sarıkamış’ta, Allahüekber Dağları’nda donarak ölen, Sibirya yollarında yaya olarak, at arabalarıyla, trenlerle binlerce kilometrelik yolculuklarda çekilen çileler, Mısır, İsrail, Filistin ve Irak’tan Hindistan ve Burma’ya uzanan yol hikayelerinin yer aldığı belgesel dizide, kanalizasyon ve yol işlerinde çalışma hayatının zorlukları, yiyecek, içecek ve giyim konusundaki kıtlıklar, salgın hastalıklar, yanlış tedaviler sonucu sakat kalmalar v.b. birçok hikaye gerçek arşiv görüntüleri ile anlatılıyor.

“Esaret Günlüğü” belgeseli,  kaderine terk edilmiş insanlarımızın öyküsüdür. Savaşın üzerinden geçen yaklaşık bir asrın ardından hayat bulan belgesel; bir ulusun varoluş sebebi olan, ayakta ve hayatta kalmasını sağlayan insanların dramlarını dile getiriyor.
 
Petline
Petline
Petline
Petline
  • Petline
  • Petline